Природни средства за здравето на щитовидната жлеза

Природни средства за здравето на щитовидната жлеза

 

 

Щитовидната жлеза синтезира хормоните, необходими за оптимално функциониране на клетките в целия организъм. Тя играе жизненоважна роля за здравето на сърцето, мозъка, бъбреците и черния дроб.

Много са факторите, предизвикващи смущения в дейността на щитовидната жлеза - високи нива на стрес, ендокринни нарушения, съпътстващи заболявания и др. Под тяхно въздействие може да се развие хипо- или хиперфункция - и двете състояния на дисбаланс са изтощителни за организма и увеличават риска от развитие на други болести.

Въпреки че в повечето случаи проблемите с щитовидната жлеза не могат да бъдат контролирани без лекарства, съществуват ефективни природни средства, които успешно подпомагат терапията и намаляват риска от усложнения. В тази статия ще разгледаме едни от най-полезните билки и други натурални продукти срещу хипофункция и хиперфункция, и тяхното действие.

Сибирски женшен – мощен стимулант, подходящ при хипофункция и осигуряващ на щитовидната жлеза необходимата за функционирането й енергия. Препоръчителната дневна доза е около 200 mg дневно, разделени на 2 дози – преди закуската и преди обяда.

Бакопа – тази билка помага при хипофункция на щитовидната жлеза без да води до странични ефекти. Според изследвания, бакопа може да намали симптомите на хипотиреоидизъм с над 40%.

Ашваганда – една от топ билките на аюрведичната медицина. Има мощно антиоксидантно действие, което подобрява функциите на щитовидната жлеза при хипотиреоидизъм и неутрализира вредното въздействие на свободните радикали върху нея.

Ехинацея – билката балансира имунния отговор и е особено полезна при хипертиреоидизъм. Коренът й се използва като лечебно средство срещу автоимунни заболявания.

Пълзящо срещниче – подходящо средство срещу леки форми на хиперфункция.

Маточина – тази популярна билка балансира активността на щитовидната жлеза при хипертиреоидизъм, което я прави идеален избор при хиперфункция. Освен това подобрява общия имунитет и стимулира естествената детоксикация.

Мехурчесто водорасло – богат източник на йод, който е основният микроелемент, необходим за правилна щитовидна функция. Известно е, че мехурчестото водорасло стимулира производството на щитовидни хормони, намалява размера на гушата и също така е полезно като средство за превенция при хора с фамилна история.

Черен орех – той също е естествен източник на йод, който е необходим за нормалното функциониране на жлезата. Липсата на йод е свързана с различни болести като депресия, хронична умора и гуша.

Джинджифил – свежият, органичен джинджифил е богат на есенциални хранителни вещества (цинк, калий, магнезий и др.), които подпомагат щитовидната функция. Полезните нутриенти и растителни съединения в джинджифила понижават нивата на възпаление в тялото, подобряват храносмилането, поддържат имунното здраве.

Коприва – билката може да се прилага както при хипо-, така и при хипертиреоидизъм, тъй като балансира производството на хормони. Най-добре е да се приемат 2-3 чаши чай от коприва дневно или да се премине към терапия с високо концентриран екстракт.

Вечерна иглика – маслото от иглика е прекрасна добавка за подпомагане на щитовидната жлеза. То е богато на растителни съставки, които намаляват възпалението в тялото и също така помагат при косопад, суха кожа, нарушения в менструалния цикъл.

Ленено семе – богат източник на омега-3 мастни киселини, които допринасят за подобряване здравето на сърдечно-съдовата система и щитовидната жлеза. Препоръчителната доза е една супена лъжица смляно ленено семе или една чаена лъжица масло от ленено семе дневно. Лененото масло се предлага и под формата на капсули.

Женско биле – повишава енергийните нива и подпомага щитовидната функция. Изследванията показват, че специфична киселина в тази билка е ефективна срещу развитието на рак на щитовидната жлеза и други ендокринни проблеми.

Йод – щитовидната жлеза се нуждае от йод за нормалното си функциониране. Най-добре е този микроелемент да бъде набавен чрез богати на йод храни като яйца, риба, водорасли, келп, картофи. При ниски нива на йод е добре да се приемат и добавки.

В заключение. Не съществува магическо хапче срещу хипо- или хиперфункцията. Необходимо е човек да полага съзнателни усилия за подобряване на здравето си чрез здравословно хранене, прием на добавки и оптимална физическа активност.

Коментари (0)

Няма коментари

Нов коментар

Product added to wishlist